Šance na ètvrtého operátora je zpìt. Úøad má nové podmínky aukce 5G

Spread the love

Èeský telekomunikaèní úøad zveøejnil další návrh podmínek pro aukci kmitoètù pro 5G sítì. Po tìch pøedchozích jde o velký obrat a v mnohém návrat k pùvodním myšlenkám, za jejichž prosazování byl pøitom vyhozen bývalý pøedseda úøadu Jaromír Novák. Nové podmínky podporují vznik ètvrtého plnohodnotného mobilního operátora.

Ve ètvrtek 4. èervna mìl Èeský telekomunikaèní úøad (ÈTÚ) podle bìžných zvyklostí a obvyklých harmonogramù zveøejnit vypoøádání pøipomínek k chystané aukci kmitoètù pro 5G sítì. Namísto klasického vypoøádání, ve kterém by pøipomínky okomentoval a buï je pøijal, nebo je odmítl, ale úøad zvolil trochu netradièní postup: rovnou namísto vypoøádání zveøejnil ke konzultaci zcela novou podobu podmínek aukce. K té opìt mohou zájemci o kmitoèty i kdokoli z øad veøejnosti podávat pøipomínky, lhùta na jejich zaslání ÈTÚ je jeden mìsíc.

Nové podmínky aukce jsou po pøedchozím veletoèi velmi pøekvapivé. ÈTÚ totiž opìt obrací kormidlo a ve své podstatì je návrh nové dokumentace k výbìrovému øízení podobný tomu pùvodnímu ještì z konce loòského roku. Tyto pùvodní podmínky pøitom ministerstvo prùmyslu a obchodu intenzivnì kritizovalo a vláda nakonec kvùli neshodám ohlednì podmínek aukce odvolala tehdejšího pøedsedu ÈTÚ Jaromíra Nováka a nahradila ho Hanou Továrkovou.

K pùvodní filozofii se nový návrh aukce vrací pøedevším v øadì zásadních bodù. Pøedevším se opìt vrací vyhrazený blok v pásmu 700 MHz pro nového hráèe, tedy pro firmu, která není stávajícím celoplošným mobilním operátorem. Teprve pokud nebude mít nikdo z pøípadných nových hráèù zájem, bude si v aukci moci blok koupit nìkdo ze stávajících mobilních operátorù.

Úøad k této zmìnì pøistoupil na základì pøipomínek k podobì pøedchozího návrhu: „Na trhu existuje významný poèet subjektù, které mají zájem o získání rádiových kmitoètù v pásmu 700 MHz s cílem stát se celoplošným novým operátorem,“ píše se v dokumentu. ÈTÚ dokonce tyto konkrétní zájemce vyjmenovává – má jít o spoleènosti ÈEZ, Nordic Telekom, Èeské radiokomunikace a Sazka.

Dalším návratem „ke starým poøádkùm“ je zrušení pásma vyhrazeného pro úèely prùmyslu. Novì je tedy zámìrem v aukci dražit kmitoèty v celé šíøce pásma 3 400–3 600 MHz. Aby zároveò existovala možnost intenzivního prùmyslového využití 5G sítí, pøidává ÈTÚ do podmínek novinku v podobì závazku velkoobchodní nabídky pronájmu frekvencí a to pro dva bloky 2 x 20 MHz.

Ten, kdo tyto bloky získá, by pak musel velkoobchodní nabídku dát na pronájem veškerých kmitoètù, jejichž bude držitelem v pásmu 3 400–3 800 MHz. Tedy i tìch, které získal již døíve. Oplátkou budou mít tyto bloky s povinností velkoobchodní nabídky nižší vyvolávací cenu. Tato podmínka pak zároveò pøedstavuje asi jedinou zásadní koncepèní zmìnu oproti návrhu výbìrového øízení vydaném ještì za pøedsednictví Jaromíra Nováka.

Že pøedstavuje nový návrh podmínek neèekaný veletoè, øíká napøíklad i operátor Vodafone, který se veøejnì k novince vyjádøil: „Vypoøádání konzultace a z nìj vyplývající novou podobu podmínek, vèetnì vyhrazení kmitoètù, vnímáme jako zásadní zmìnu koncepce aukce, už tøetí za nìkolik posledních mìsícù,“ píše ve vyjádøení Ondøej Luštinec, tiskový mluvèí operátora. Podle nìj však nadále podmínky operátorovi nevyhovují a vyboèují z evropské regulaèní praxe. „Nové podmínky ještì více prohloubí negativní signály pro investice do kapacitních, spolehlivých a odolných mobilních sítí, které naše zemì potøebuje,“ dodává Luštinec. Operátor si zároveò myslí, že podmínky zpùsobí zaostávání Èeské republiky v budování 5G sítí, což poškodí spotøebitele, podnikatele i firmy. „Nestandardní podmínky aukce odradí operátory, a to i pøípadného nováèka, od potøebných investic do 5G ve venkovských oblastech,“ píše se v prohlášení. Vodafone však tyto závìry nepodporuje v prohlášení žádnými konkrétními argumenty, namísto toho vytahuje „koronavirovou kartu“. „Pøínos mobilních sítí jasnì ukázala aktuální krize vyvolaná koronavirem (covid-19) a digitalizace bude bezesporu jedním z akcelerátorù ekonomického oživení, které bude v následující dobì tak nezbytné,“ píše Luštinec.

Postoj operátora je vcelku pochopitelný – i když z pøipomínek bylo jasnì vidìt, že pøedchozí návrh podoby aukce se Vodafonu nelíbil extrémnì, návrat k podobì vlastnì pùvodní není pro operátora žádnou výhrou. I tyto podmínky totiž pøi první konzultaci Vodafone (a spolu s ním i O2 a T-Mobile) tvrdì kritizoval.

Stávající operátory tak nejspíš neuchlácholí ani další z dílèích novinek, kterou ÈTÚ v nové podobì aukce navrhuje. Jde o zmìnu u podmínek národního roamingu, novì budou pravidla pro možnost využít národní roaming o nìco pøísnìjší a budou nového hráèe trochu výraznìji nutit k budování vlastní infrastruktury. Pryè je možnost získat pøístup k národnímu roamingu témìø komukoli, vèetnì operátorù, kteøí v aukci ani nic nevydraží: to byl jeden z paradoxù pøedchozího návrhu.

Z naší prvotní krátké analýzy podmínek se ovšem zdá, že nový návrh skuteènì výraznìji podporuje šanci na vznik plnohodnotného ètvrtého mobilního operátora a oproti pøedchozímu „guláši“ má šanci udìlat z èeského mobilního trhu stabilní prostøedí se zvýšenou mírou konkurence. Podmínky však podrobíme ještì detailnìjšímu rozboru. Zatím je na nich totiž nejvíce podezøelý onen samotný obrat, kdy se ÈTÚ prakticky vrací k øešení, za které byl vyhozen jeho pøedchozí pøedseda.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *